Csodálatos flavonoidok
Szent-Györgyi Albert pontosan tudta, hogy mire van szükségük az embereknek ahhoz, hogy jó egészségnek örvendjenek. Szerencsénkre ő pontosan dokumentálta is ezeket a tényeket, és neki köszönhetően tudjuk, hogy a flavonoidok, vagy bioflavonoidok a természet csodái.
Mik azok a flavonoidok?
Léteznek a növényekben olyan természetben előforduló molekulák, melyek nem vitaminok, nem ásványi anyagok és nem is rostok, de mégis biológiailag aktív vegyületek. Ilyen növényi vegyületek például a flavonoidok, vagy más néven bioflavonoidok. A növényvilág nagy részének színpompája a flavonoktól származik. Sok gyógynövény a flavonoidoknak köszönheti előnyös tulajdonságait. A flavonoidok nevüket sárga színükről kapták (a flavus latinul sárga).
A flavonoidok a növényekben a saját védelmükre termelt anyagok, melyek védik a növényt a káros UV sugárzás és egyéb növényi kórokozókkal szemben. Ezek az anyagok hasznosak lehetnek az emberi szervezetnek is, hiszen hasonló védelmi funkciót tölthetnek be az emberi szervezetben, és fogyasztásuk védelmet nyújthat több – a szervezetet ért – káros hatással szemben.
Például a rutin (egyfajta bioflavonoid) és a C-vitaminnal együtt a vénák és hajszálerek normál működését segítik. A kollagén lebomlását gátolják, így erősítik az érfalakat.
Teljesen veszélytelen vegyületek. Még egészen extrém mennyiségben sem okoznak kellemetlen mellékhatásokat.
Szent-Györgyi Albert és a flavonoidok
A bioflavonoid kifejezés hasonló felépítésű antioxidánsok ezreit takarja. A flavonoidokat az 1930-as években Szent-Györgyi Albert professzor fedezte fel és P-vitaminnak nevezte el. Rájött, hogy ezek az anyagok védik az oxidációtól a C-vitamint elősegítik a hasznosulását a szervezetben. Később kiderült, hogy ezek a vegyületek nem sorolhatók a vitaminok közé, mert bár az emberi szervezet számára rendkívül hasznosak, de nem nélkülözhetetlenek. Ugyanakkor ha C-vitamint fogyasztunk, jobb, ha kiegészítjük némi flavonoiddal.
Sok gyümölcsben is megtalálhatók. Nagy mennyiségben van például a citrusfélékben, az acerola cseresznyében és a csipkebogyóban is.