6 tipp a csontritkulás ellen
Mit tehetsz a csontritkulás ellen?
Tudtad, hogy a csontritkulás éppen annyira a férfiak problémája is, mint a nőké? Világszerte több millió embert érint, Magyarországon a lakosság 7-10%-át sújtja. A változás korában szinte minden harmadik nő és az időskorúak jelentős része szenved ebben a betegségben. Nőknél négyszer gyakoribb, mint férfiaknál. Mit tehetsz a csontritkulás ellen?
A jó hír az, hogy egészen egyszerű módszerekkel megakadályozható ennek a csúnya betegségnek a kialakulása és ha már kifejlődött, egyszerűen javítható a csontok minősége. Az alábbi pár ötlet a legjobb módszerek gyűjteménye a csontok egészségének megóvása és javítása érdekében.
1. Csontritkulás ellen önképzés?
Amennyiben ismered a csontritkulás jeleit és tüneteit, és tudod a kezelés és a megelőzés módszerét, megállíthatod még az előtt, hogy komolyabb problémát okozna.
A csontritkulás (oszteoporózis) szó szerint azt jelenti, hogy „porózus csont”. Akkor beszélünk róla, amikor a csontsűrűség arra a pontra csökken, hogy a csontok már nem elég erősek ahhoz, hogy tartsák a testet. A korai csontritkulást általában nem kíséri fájdalom vagy érezhető tünet, és csak az első törött csont lesz a figyelmeztető jele a problémának. A leggyakoribb csontritkulással összefüggő törés helye a gerinc, a csípő és a csukló. Mivel a csontok fokozatosan gyengülnek, a hátfájás, a testmagasság csökkenése és a görnyedt testtartás is figyelmeztető jelek lehetnek.
Gyermek- és fiatalkorban a csontok folyamatos, ciklikus átalakulásban vannak. Az új csontszövetek felépítése és a régiek lebontása gyors és eközben a csonttömeg növekszik, mert a felépülés gyorsabb, mint a leépülés. Azonban ahogy a negyvenes éveinkbe lépünk, ez a folyamat lelassul és elkezdünk több csontszövetet veszíteni, mint amennyi keletkezik. Megfelelő karbantartás és néhány létfontosságú tápanyag hiányában hamar betegséggé fajulhat a csontjaink szegényes állapota.
2. Mérjünk
A csontritkulás mérése egyszerű, fájdalommentes és nem invazív.
Az orvosok számára több eszköz is rendelkezésre áll ehhez és már nagyon korai stádiumban észre tudják venni a csökkenést. A röntgen, az ultrahang és a CT is alkalmas a mérésre és elsősorban a változást kell figyelni a két mérés közt eltelt időben.
3. Figyeld a hormonjaid a csontritkulás ellen
Bár közismert a nők esetében az ösztrogénszint és a csontritkulás kapcsolata, a férfiak esetében is hasonló jeleket láthatunk.
A nők esetében a menopauza és a csontritkulás kezdete közt látványos egybeesés figyelhető meg. Amikor az ösztrogén szintje leesik, a csontvesztés az évi 1% körüli értékről mintegy 3%-ra növekszik egyik évről a másikra. Bár később ez a romlás magától lelassul, nem áll meg teljesen. És addigra elvesztik a teljes csonttömegük 35-50%-át.
A férfiak esetében a tesztoszteron hormon van kapcsolatban a csontsűrűség változásával. A korosodás során először ez csökken, majd ezt követi az ösztrogén csökkenése és onnantól a folyamat hasonlóan zajlik, mint a nők esetében. Egyes kutatók szerint a tesztoszteron szint fenntartása védelmet jelent a férfiak csontritkulásával szemben.
Az egészséges életmód testben és lélekben képes kiegyensúlyozni a hormonháztartást férfiak és nők esetében egyaránt. Bár léteznek hormonkiegyensúlyozó terápiák is, de ezeket nem javasolnánk, mivel nem kockázat nélküliek. Orvosi felügyelet mellett haszonnal alkalmazhatod, de ne kezdj öngyógyításba a csontritkulás ellen hormonkészítményekkel.
4. A pH egyensúly
A táplálkozásunk felborult pH egyensúlya az egyik legfontosabb kezelendő probléma a csontritkulás megelőzésében és kezelésében.
Az acidózisnak, a test szöveteinek savas irányba tolódásának számos oka van. Szerepet játszik ebben a stressz, a környezetszennyezés, a sav-termelő élelmiszerek fogyasztása és ezek együtt folyamatos sav-kiegyensúlyozásra kényszerítik a szervezetünket. Mivel a sejtjeink enyhén lúgos környezetet kívánnak, a szervezetünk szabályzó rendszere mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt biztosítsa. Amennyiben savasító hatás éri, a csontokat sem kíméli és kalciumot von ki belőlük a súlyosabb probléma kivédése érdekében.
A leghatékonyabb módszer a romboló elsavasodás megelőzésére a megfelelő étrendi összeállítás. A 60%-ban lúgosító hatású ételek fogyasztása és a savképző ételek 40% alatt tartása elegendő ehhez. A magyar étrend azonban ennek nem felel meg ma már. Alig esznek zöldséget és gyümölcsöt az emberek. A tészták, a burgonya, a rizs, a hús, a sajt, a tej mind-mind savas elemekre bomlanak az emésztés során. Csontritkulás ellen minden étkezéshez szükséges lenne lúgosító zöldséget fogyasztani.
5. Életvitel
Talán ez a legfontosabb kulcs, ami a megoldáshoz vezet. A mozgásszegény életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás mind csökkentik a csontképződést és zavarják a kalciumfelszívódást.
Mindössze napi 10-15 perc megerőltető testmozgás elegendő a csontvesztés megállításához. Az izmokat fájdalomig feszítő súlyzós edzés és az egyszerűbb gyakorlatok (mint kerékpározás, gyaloglás) kombinácója adja a legjobb eredményt. Amennyiben ez a szabad levegőn végzett gyakorlat, az még növeli a hatékonyságot. Tehát a rendszeres mozgás nem elhanyagolható tevékenység a csontritkulás ellen.
6. Magnézium, D-vitamin, K2-vitamin a csontritkulás ellen
Pár létfontosságú tápanyag hiánya rontja a csontok állapotát. Több publikáció is megjelent a közelmúltban, melyben a csontritkulás elsődleges okaként nem az elégtelen kalcium fogyasztást, hanem a D-vitamin és a K2-vitamin hiányát jelölték meg.
Amire mindenkinek szüksége van már 40 éves kor körül az a magnézium (lehetőleg citrát formában), a K2-vitamin és a D-vitamin. Ez a hármas biztosítja a csontok és a fogak védelmét. Kalcium egyébként van az étrendünkben bőségesen. Ami hiányzik, a K2 vitamin, a D-vitamin és magnézium!
Ha hosszú távon a kalciumot megnöveli valaki és a magnéziumot nem, akkor a reggeli izomgörcsök az első tünet. Hamar kezelhető egy marék magnéziummal. Rosszabb esetben nem a vádli görcsöl be, hanem a szívizmok. Ha kalcium tartalmú étrend kiegészítőt fogyaszt, figyeljen rá, hogy legyen benne legalább fele annyi magnézium is.
Itthon számtalanszor írnak fel terápiás mennyiségben kalciumot és nem hívják fel a figyelmét a páciensnek, hogy szedjen vele magnéziumot is, mert 2 héten belül tapasztalni fogja az izomgörcsöket. Néhány embernek pedig jobban felszívódik a kalcium az emésztés során, mint a magnézium, és emiatt alakul ki aránytalanság.
Szinte elvétve van kalcium hiánya valakinek, ha naponta háromszor étkezik. A magnézium, a folsav, a D-vitamin és a K-vitamin hiányzik az étrendből. Ezért gyengék a csontok, a lyukasak a fogak és görcsölnek az izmok.
A csontritkulás egy sajnálatos mellékhatása az öregedésnek, de nem feltétlenül kell ennek bekövetkeznie. Lehet tenni a csontritkulás ellen! Némi tudatossággal megelőzhető az életminőség romlása. Soha nem késő átvenni az irányítást a saját életminősége és egészsége felett. Keress olyan összeállítást, ami tartalmaz magnéziumot, K2 vitamint és D-vitamint!