Megfázás elleni tippek
A megfázás, a légutak vírusos fertőzése, mindenki számára ismerős betegség. Sorrendben az orr, a torok és a tüdő nyálkahártyáját támadja meg. Kétszáznál is többféle vírus okozhatja és néha bakteriális fertőzés is súlyosbíthatja a tüneteket. Leggyakrabban a rhinovírus a kórokozó.
Legalább egy tucat tudományosan igazolt gyógymódja van a megfázásnak. Hadd mutassunk ezek közül párat.
Friss levegő
Ez megelőző és terápiás értékkel is bír. Minél több időt tölt el valaki a szabadban, annál inkább ellenálló lesz a szervezete és annál kevésbé lesz hajlamos a megfázásra. Érdekes módon még egy kis hideg is jótékony hatással van a szervezetünk ellenálló képességére. Naponta egy gyors hideg zuhany a meleget követően régóta érvényes terápia.
Aki már megbetegedett annak sem kell bezárkóznia egy levegőtlen szobába vagy kórterembe. A szellőztetés vagy a szabadban eltöltött idő lerövidíti a betegség lefolyását.
Megfázás esetén sok alvás
Sok alvás. Aki megfázott aludjon naponta 12-14 órát legalább. Persze ezt nem egyfolytában gondolom, de gyakorlatilag a táplálkozás és a szabadban eltöltött idő kivételével akkor gyógyulhatunk a leggyorsabban, ha pihenünk és alszunk.
Szépirodalom olvasása ilyenkor segít aludni és szépet álmodni.
Táplálkozás
A szervezet ilyenkor jelez és azt “kívánja” ami egyébként is jó neki. Ha epret kívánsz, egyél epret, de ha húslevest akkor egyél azt. Ne hallgass azokra akik éppen az ellenkezőjét kínálják, mint amihez kedved van. Minél színesebb az étel, annál hasznosabb a sejtek számára. Ha gyümölcsöt vagy zöldséget választasz, részesítsd előnyben azokat, amik megfestik a ruhát vagy az ujjak hegyét.
Gyógyszerre ritkán van szükség. Néhány hatékony tápanyaggal jelentősen lerövidítheted a gyógyulás idejét.
Tápanyagok, amik segíthetnek megfázás esetén:
- Cink (A cink elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. Védelmet nyújt a megfázás, az influenza, a kötőhártya-gyulladás és más fertőzések ellen.)
- C-vitamin (Hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.)
- D-vitamin (Hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.)
- Méz (A köhögés elleni gyógyszerek nem mindig hatékonyak, ráadásul számos mellékhatásuk lehet. A méz azonban kiváló alternatíva lehet, hiszen a bizonyítékok szerint hatékony kezelési lehetőség.)
- Propolisz (A kutatók több, mint 300 vegyületet azonosítottak ebben az anyagban. Ezeknek a vegyületeknek a többsége polifenol. A polifenolok olyan antioxidánsok, amelyek a szervezetben a betegségek és a károsodások ellen küzdenek.)
- Gyömbér (Sokan használják a gyömbért arra, hogy enyhítsék a megfázás vagy az influenza tüneteit, nem véletlenül.)
- Fokhagyma (Megfázás, influenza, hörghurut, tüdőgyulladás és más fertőzések esetén úgy segít, hogy közben nem rombolja le a bélflórát mellékhatásként.)