Sóhiány – gyakori tünetek
Veszélyes lehet a sóhiány?
Megerőltető edzés után sokan esünk abba a csapdába, hogy akár egy liter hideg vizet is megiszunk egyszerre, hogy a szomjunkat oltsuk. Nagymértékű izzadás után az elektrolitszegény víz bevitele azonban a vér felhígulásához vezet, ami súlyos esetben kómát vagy halált is okozhat. Hogyan alakul ki a sóhiány?
A só- és folyadékháztartás szabályozása a szervezetben kiemelt jelentőségű az alapvető szervfunkciók ellátásában. Ezért a só- és vízháztartást érintő jelentős eltéréseknek súlyos következményei vannak. Érdemes tehát megelőznünk a sóhiány kialakulását.
Mit jelent a vízmérgezés?
Intenzív mozgás során – főleg meleg időben – izzadással a szervezet nagy mennyiségű folyadékot, és arányaiban még nagyobb mennyiségű sót veszít. Erőteljes mozgással az izzadság mennyisége elérheti a két litert óránként akár 2 grammos nátrium veszteséggel (a napi ajánlott nátriumbevitel átlagos életfeltételek mellett 1,2 gramm egy felnőtt embernek, amit körülbelül 3 gramm konyhasó tartalmaz).
Mi történik vízmérgezéskor a szervezetben?
Vízmérgezés során a vér csökkent nátriumtartalma miatt a szervezetben számos sejt károsodik. A nátrium egy olyan ion a szervezetben, ami nagyrészt a sejten kívüli térben található (mint például a vér), és fontos szerepe van a víz érpályában tartásában. Csökkent nátriumszint mellett így több víz tud a sejtekbe jutni, amitől azok megduzzadnak (ödémásak lesznek), és hosszabb távon a szervek károsodásához vezetnek. Hogy melyik szervben milyen mértékű a duzzanat, azt az adott szerv felépítése határozza meg. A korai és súlyos tünetekért leginkább az agyszövet duzzanata a felelős, mert a zárt koponyában az agy csak korlátozott mértékben tud tágulni, és hatalmasra növelheti a koponyán belüli nyomást, ami halálhoz vezethet.
Tünetek
A vízmérgezés tüneteit gyakran összekeverik a sportolók a kiszáradás jeleivel – ilyenkor még több víz elfogyasztása súlyosbíthatja a tüneteket, amik a következők: hányinger, ingerlékenység, nyugtalanság, izomgörcsök, elkent beszéd, megváltozott viselkedés. Súlyos esetben epileptiform görcsök, eszméletlenség, kóma, végül halál.
Mennyi vizet ihatunk edzés után?
Nem lehet pontosan meghatározni, hogy mennyi víz okozhat vízmérgezést, mert az a szervezet adott állapotától és a megterhelés körülményeitől is függ. Fontos mindenkinek megismernie a folyadékszükségletét, amit rendszeres mozgást végzőknél az edzés utáni közérzet is jelez. Kevés izzadással járó vagy rövid ideig tartó edzésnél vízmérgezéssel nem kell számolnunk.
Sóhiány – megelőzés
Fogyasszunk ásványi só tartalmú italokat az intenzív, hosszú ideig tartó edzés során. Az üzletekben kapható finom, málnás ízű multivitamin italporok tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat. Ilyen italokat magunknak is készíthetünk (például gyümölcslé+víz+só összekeverésével…bár ez nem finom). Ezen kívül edzés előtt fogyaszthatunk erősebben sózott ételeket, ez segít a sóhiány megelőzésben.
A sóhiány kezelése
A fent említett kezdeti tünetek észlelésekor nagy elektrolittartalmú italt kell fogyasztani, ami akár sós víz is lehet. Sós ételek fogyasztása is ajánlott, ha valakinek nincs kedve vagy módja ilyeneket inni. Súlyos esetben orvosi segítséget kell kérni, akik vénás sópótlás révén tudják – szerencsés esetben – rendezni az állapotot
Kérdésem hogy aki a folyadék háztartásra ható vérnyomás csökkentőt szed pl. „Indapamide” , az okozhat e nátrium hiányt a szervezetben? ? Mivel a ható anyaga gátolja a nátrium beépülését.
Ezt érdemes lenne megkérdezni a szakértőtől, aki felírta. Ám, ha a hatóanyaga gátolja a nátrium beépülését, akkor logikusan igen, azt gondolom.
Jo napot kivanok, egy verkep alajan kiderult,hogy natrium este kalium hianyom van. Most volt egy sztent ultetesem, verhigitokat szedek,ez mennyire veszelyes sz egeszsegemre?
Kedves József! Ha valaki ismert betegséggel rendelkezik, az étrend-kiegészítők alkalmazását mindig beszélje meg kezelőorvosával. A káliumról bővebben itt olvashat: https://vitaking.hu/mit-okoz-kaliumhiany/