Stresszoldás természetesen – B-vitaminokkal
A B-vitamin – amelynek minimum kilenc fajtája létezik – nagyon sok irányból hat az egészségre. Befolyásolja az energiakészletet, a hangulatot és a viselkedést, valamint az olyan degeneratív betegségek kialakulását, mint például a szívbetegség vagy a rák. Miért van szükségünk B-vitaminokra? Hogyan oldjuk a stresszt B-vitaminokkal?
A B-vitaminok közül néhány, mint a B1, a B2 és a B3 központi jelentőséggel bír abban a folyamatban, amiben a táplálék energiává alakul át a szervezetben. A B3-vitamin magas dózisban javíthat a skrizofrénián, amely egy kínzó mentális betegség. A B6-vitamin és a folsav csökkentheti a szívelégtelenség kialakulásának esélyét.
A B-vitaminnak stresszoldó hatása van
David Benton – a walesi Swansea Egyetem professzora – szerint a vitaminhiány először mindig pszichológiai tünetként jelentkezik. Ezek között szerepelhet például az ingerlékenység, a harag, és hogy az illető nehezen birkózik meg az otthoni, illetve a munkahelyi problémákkal. A B-komplex vitaminokat régóta úgy tartják számon, mint stressz-oldó tápanyagokat. Fontos szerepet töltenek be az idegek és az agy egészségének fenntartásában, ezért hiányuk jelentősen befolyásolja az idegrendszer működését.
Ha meg akarunk birkózni a stresszel, jobb, ha B-vitaminok, illetve B-komplex fogyasztásával kezdjük. Olvassuk el a dobozon a címkét, hogy tartalmaz-e legalább 10 mg B1- vitamint – ebből megtudhatjuk azt is, hogy milyen mennyiségben kell a többi B-vitamint szednünk. Ha harminc nap elteltével nem tapasztalunk semmilyen javulást, akkor növeljük a dózist háromszorosára, vagy vegyünk olyan B-komplex készítményt, amely 25 mg B1-vitamint tartalmaz (megint csak ehhez a mennyiséghez igazítják a többi B-vitamin adagot).
Előfordulhat, hogy bizonyos „melléktüneteket” észlelünk, ahogy arra néhány orvos rámutat. Például, hogy bőrünk jobb állapotba kerül. „Amikor a húszas éveimet éltem, és korpásodott a fejbőröm, véletlenül olvastam valahol, hogy a B-vitamin segít a száraz, hámló bőrön. Már eleve szedtem egy 10 mg-os B-komplexet, ezért megnöveltem az adagot, és a korpa elmúlt. Azután mindig nagyobb dózisban szedtem a B-vitamint, és a korpa soha nem tért vissza.” Tehát b-vitaminokkal a bőr állapotán is javíthatunk.
A B-vitamin javítja a kedélyállapotot
Tekintsük át Benton doktor tapasztalatait. Néhány egészséges diákjának nagy mennyiségű multivitamint adott (amely az RDA tízszeresét tartalmazta a vitaminokból), míg másoknak placebo tablettát (hatóanyag nélküli, látszatpirulákat) egy éven át. A Biological Psychology’/Pharmacopsychologyban megjelent cikke szerint azok a fiatalok, akik multivitamint szedtek, sokkal jobb közérzetről tettek tanúságot, a nők hangulata pedig határozottan javult.
Benton úgy találta, hogy bár az összes vitamin jótékony hatású volt, a B1-vitamin mindegyiken túltett. Egy következő kísérlete során női hallgatóknak rendelt B1-vitamin-kiegészítést. Az alanyok már két hónap múlva úgy érezték, hogy sokkal tisztább a fejük, összeszedettebbek és energikusabbak. Ezzel együtt reakcióidejük is csökkent.
A B-vitaminok javítják a memóriát
Egy sor tanulmány állítja, hogy azok az idősödő emberek, akik a szenilitás jeleit mutatják, B12-vitamin-hiányban szenvednek. A vitaminkúra hatására a mentális képességek javulhatnak. Más tápanyagok is segíthetnek ilyen helyzetben, de hatásuk eléréséhez jó néhány hónapra van szükség. Az E-vitamin ugyancsak kedvezően befolyásolja az agysejtek működését. Ugyanúgy jótékony hatású a Ginkgo biloba nevű gyógynövény is.
A B-vitaminok enyhíthetik a migrénes fejfájást
Néhány kísérlet azt mutatja, hogy a B2-vitamin csökkenti a migrén előfordulásának gyakoriságát. Az első tanulmány során, amelyet Jean Schoenen, a belga Liege Egyetem professzora végzett, negyvenkilenc páciens 400 mg B2-vitamint kapott naponta, három vagy több hónapon át. A betegek kétharmadának esetében javulás mutatkozott. A második kísérletben Schoenen ötvenöt betegnek adott ismét 400 mg B2-vitamint, három hónapon át. Tapasztalatai szerint a páciensek 59 százalékánál vált be a kezelés, azzal a 15 százalékkal szemben, akik placebót kaptak.
A B-vitaminokkal a sclerosis multiplex ellen
A sclerosis multiplex (SM) olyan betegség, amelyet az idegrostokat körülvevő ideghüvelyek roncsolódása okoz. Számos tanulmány bizonyította már, hogy az SM-ben szenvedőknek állandó B12-vitamin hiányuk van. A folsav alacsony szintje ugyancsak problémát jelenthet. Ez a két vitamin kéz a kézben működnek. Sokaknak van problémája a B12-vitamin belekben történő felszívódásával. A B12-injekciók (amit az orvos ad be) megoldhatja a gondot. Ugyanilyen jók azok a tabletták, amit a nyelv alá helyezve kell bevenni (itt a felszívódás is nagyon hatékony).
A sclerosis multiplex esetén az is jótékony hatású lehet, ha csökkentjük a bevitt olaj- és zsírmennyiséget, míg növeljük az omega-3 halolaj és az olívaolaj fogyasztását. Jó, ha növeljük az antioxidánsok szedését, így az E-, a C-vitamin és az alfa-liposav bevitelét.
B-vitaminok és az ízületi gyulladás
Évekkel ezelőtt az orvosok rájöttek, hogy csökkenthetik a reumás ízületi gyulladás tüneteit az egyik B-vitamin adásával, és még hatásosabb, ha egy másikat is adnak hozzá. Gyorsabb és hatékonyabb, ha nagy mennyiségű B-komplex kiegészítést alkalmazunk, mintha egyenként kísérletezünk a B-vitaminokkal.
Egy, a Journal of the American College of Nutrition-ban megjelent tanulmány állítja, hogy a folsav (6400 mcg) és a B12 (20 mcg) enyhíti a csontízületi gyulladást. Egy újabb tanulmány pedig, amely a német Schmerz-ben jelent meg, a B1-, a B2- és a B12-vitamin fájdalomcsillapító hatását írta le. A kutatók szerint ezen vitaminok együttes alkalmazása sokkal hatékonyabb, mint ha külön-külön szedjük őket.
A B-vitaminokkal a premenstruációs szindróma ellen
A premenstruációs szindrómát gyakran egy női hormon, az ösztrogén túltermelődése okozza. Két B-vitamin, a kolin és az inozitol segítenek az ösztrogént ösztriollá alakítani; ez a hormonnak olyan formája, ami már nem okoz problémát. A B6-vitamin ráadásul vizelethajtó hatású is, ezért megakadályozza a menstruáció előtti vizeletrekedést. Ha B6- vitamint akarunk szedni (napi 50—100 mg), akkor legjobb, ha mindjárt B-komplex kiegészítést alkalmazunk, az optimális hatás elérése érdekében. Tehát a B-vitaminokkal ismét úgy kell gondolkodni, hogy a család összes tagja szükséges.
Az is segíthet, ha szójában gazdag ételeket fogyasztunk. A szójabab olyan ösztrogén jellegű vegyületeket tartalmaz, amik hatástalanítják a hormon nemkívánatos hatásait. A szójatej és a tofu csak néhány abból a számtalan szójás ételből, amelyeket a szupermarketekben és a gyógynövényboltokban megtalálhatunk.
A B-vitaminokkal a carpus tunnel szindróma ellen
A carpus tunnel nagyon erős fájdalommal vagy zsibbadtsággal járó a csuklóban és a kézben fellépő betegség. Ezt az állapotot a kéz rendszeres megerőltetése okozza, ezért leggyakrabban a szupermarketek pénztárosai, a gépírónők és a gyári munkások körében fordul elő.
Körülbelül harminc évvel ezelőtt, John Ellis professzor, a texasi Mount Pleasant-től rájött, hogy a B6-vitamin javítja a carpus tunnel szindrómás betegek állapotát. Észrevette, hogy az ebben a betegségben szenvedők szervezetében alacsony a B6– vitamin szintje, ezért ha kilencven napon át napi 100 mg-ot fogyasztanak belőle az helyreállíthatja a normális szintet. Más kutatók is szoros összefüggést látnak a B6-vitamin alacsony szintje és a carpus tunnel szindróma között. Valószínű, hogy az állandó megerőltetés során a szervezet nagyobb mennyiségben igényli a B6-vitamint.
Ritka, hogy az ember csak egy tápanyagban szenvedne hiányt. A B-vitaminok együtt hatnak, mint rokon tápanyagok. Így a carpus tunnel megfelelő kezeléséhez napi 100 mg B6-vitaminnal, plusz olyan B-komplex vitamin kiegészítéssel történhet amely a vitamincsalád minden tagját tartalmazza.
A B-vitaminok és a skizofrénia
Először is tisztáznunk kell, hogy mi is az a skizofrénia. Ez a betegség nem a tudathasadásos állapotot jelenti. Sokkal inkább egy mentális betegség, amely érzékcsalódással (mint például a paranoia) és hallucinációval jár (olyan dolgokat hall és lát, amelyek nem léteznek). Az 1950-es évek elején Abram Hoffer professzor és Humprey Osmond professzor megállapították, hogy a skizofrénia egyes típusainál a betegek szervezetükben haliucinogént termelnek. Ez a hallucinogén az adrenalin oxidálódott formája.
Biokémiai ismereteik alapján a kutatók úgy gondolták, hogy a nagy mennyiségű B3-vitamin (akár a niacin vagy a niacinamid) és a C-vitamin semlegesíthetik a hallucinogéneket. Úgy tűnik, hogy igazuk is volt, és első pszichiátriai kísérletüket a Bulletin of the Menninger Clinic-ben publikálták. Az 1960-as évek végén, amikor a hallucinogén drogok, mint például az LSD és a meszkalin nagy népszerűségnek örvendtek, néhányan B3- és C-vitamint használtak, hogy visszatérjenek a „repülésből”.
Hoffer 3000 mg B3 és 1000—3000 mg C-vitamint adott a betegeknek naponta. Úgy látta, hogy azok a betegek, akiknél csak nemrég jelentkezett a skizofrénia, jobban reagáltak a vitaminterápiára, mint azok, akik már régóta szenvedtek a betegségben. Azt is megfigyelte, hogy egyes betegek jobban reagáltak a nagy mennyiségű B6-vitaminra és a cinkre, amely alapvető ásványi anyag.
forrás: naturhirek.hu
Azt tapasztaltam, h a b vitamin nekem az amúgy meglévő székrekedésemet fokozza. Pedig szükségem lenne b vitaminokra. A banánt imádom, de durva székrekedést okoz. Ezért nem tudom enni sajnos. Mi lehet a megoldás?
Érdemes lenne emelni a folyadék fogyasztást (főleg vizet), pótolni mellette a magnézium hiányt (magnézium citrát tartalmú étrend kiegészítővel), és a bélflórát megtámogatni egy kis probiotikummal.
Vizet sokat iszom napi 2,5- 3 litert és emellett is ugyanúgy székrekedésem van, ami már krónikus. Probiotikum szedése és sok folyadék főleg víz ivása mellett is egyre súlyosabb a székrekedésem. Sajnos. Szedek naponta Supradin 50 + is. Súlyos refluxom van, ezért gyümölcsöt nem tudok enni, pedig imádom a gyümölcsöket. Szenvedek is a hiányától. Ha mégis ettem, mert már nem bírtam ki, újabban már akkor is megmaradt a székrekedés, már az sem használt. A reflux előtt még használt a gyümölcs evés, pl. cseresznye. Sőt, már a hashajtók sem olyan hatékonyak nálam, mint a reflux előtt volt. Persze tartózkodom is tőle, amennyire csak lehet, mert tudom, h az sem megoldás, pláne most már, h az sem olyan hatékony mint régen. Székrekedés mellett fogytam is már cagy 12 kg-ot. Gyomor és vastagbéltükrözésen is voltam, utóbbi negatív, a gyomornál a reflux áll fent. Ezek után tudnának valamit javasolni. Nem tudják az orvosok mitől fogytam ennyit. S alapból sem voltam kövér, most így meg szörnyű sovány lettem. Köszönöm.
Kedves Erika! A refluxról itt olvashat bővebben néhány jó tanácsot: https://vitaking.hu/reflux-kezelese/
Tisztelt vitaking.
Sajnos két és fél hónapja alvás zavarban szenvedek ami azt jelenti hogy szerintem alvás előtt meg napközben is stressz hatás ér és ezáltal nem tudok elaludni próbáltam már nagyon sok gyogynovenyt. Most nemrégen vettem önöktől az arany gyökér nevű gyógynövényt most kaptam be a negyedik szemet nem tudom hogy hogyan kell hatnia a stressz ellen vagy mikor de kérni szeretném a segítségüket hogy mondjanak már olyan gyógynövényt ami jó a stressz ellen. Több mint valószínű hogy a stressz miatt nem tudok elaludni mert nagy nehezen lefekszem elalszom egy kicsit igaz már gyógyszert kellett bevennem rá ami segíti az alvásomat de még akkor is felébredek és egyszerűen nem bírok vissza aludni. Van olyan is amikor 3-4. orat alszom egy éjszaka Ez sajnos maga a pokol úgyhogy ha lehetne akkor kérhetném önöket olyan stresszoldót amitol nem leszek ingerlékeny nincs bennem belső feszültség szorongás hogy van-e ilyen köszönöm szépen
Kedves Kata! Az aranygyökér egy olyan gyógynövény, ami tapasztalatok szerint 3-4 hét után fejti ki a hatását. Ez nem gyógyszer, mint egy fájdalomcsillapító, hogy beveszem, és perceken belül megszűnik a fájdalom (nem szűnik meg, hanem a gyógyszer elvágja az agy és a fájdalom közti kapcsolatot, ez a trükk benne…de ez csak egy példa volt) Ami alvásban még sokat tud segíteni, egy jó minőségű, magas hatóanyagtartalmú kalcium-magnézium kiegészítés, illetve a citromfű. Érdemes este, elalvás előtt 1-2 órával ezeket kipróbálni. Hosszútávon pedig, ha lehetséges érdemes távol tartani magát a stressz okozójától…legyen az a főnök, az anyós…vagy bárki 🙂