Hogyan hatnak a szervezetre a flavonoidok?
Egy tanulmány szerint a csokoládé, a szójafehérje és a zöld tea speciális hatást gyakorol a szív- és érrendszerre.
A tudósok már évek óta tudják, hogy a számos élelmiszerben – gyümölcsökben, zöldségekben, gyógynövényekben, gabonafélékben és csokoládéban – megtalálható flavonoidok szívbarát alkotóelemek. Ezúttal a hatás hátterében álló mechanizmust próbálták kideríteni.
Szent-Györgyi Albert pontosan tudta, hogy mire van szükségük az embereknek ahhoz, hogy jó egészségnek örvendjenek. Szerencsénkre ő pontosan dokumentálta is ezeket a tényeket, és neki köszönhetően tudjuk, hogy a flavonoidok, vagy bioflavonoidok a természet csodái.
Mik azok a flavonoidok?
Léteznek a növényekben olyan természetben előforduló molekulák, melyek nem vitaminok, nem ásványi anyagok és nem is rostok, de mégis biológiailag aktív vegyületek. Ilyen növényi vegyületek például a flavonoidok, vagy más néven bioflavonoidok. A növényvilág nagy részének színpompája a flavonoktól származik. Sok gyógynövény a flavonoidoknak köszönheti előnyös tulajdonságait. A flavonoidok nevüket sárga színükről kapták (a flavus latinul sárga).
A flavonoidok a növényekben a saját védelmükre termelt anyagok, melyek védik a növényt a káros UV sugárzással és egyéb növényi kórokozókkal szemben. Ezek az anyagok hasznosak lehetnek az emberi szervezetnek is, hiszen hasonló védelmi funkciót tölthetnek be az emberi szervezetben, és fogyasztásuk védelmet nyújthat több – a szervezetet ért – káros hatással szemben.
Szív és érrendszer
A kutatók összefüggést kerestek a flavonoidokban gazdag ételek és a kardiovaszkuláris (szív-érrendszeri) rizikótényezők – például a magas vérnyomás – között, és megállapították, hogy bizonyos ételek jótékony hatással vannak a szervezetre. Ezek az antioxidáns hatású flavonoidok lassítják, vagy megelőzik az oxidatív folyamatokat, amelyeket a szabadgyökök indítanak el, és sejtkárosodáshoz, szívbetegség és más egészségügyi problémák kialakulásához vezetnek. A mostani vizsgálatban Lee Hooper a norwichi Kelet-Angliai Egyetem kutatója és munkatársai 133, a témában megjelent – tehát a flavonoidok és a kardiovaszkuláris rizikótényezők (magas koleszterinszint, magas vérnyomás és társaik) közti összefüggésről szóló – közlemény után vonták le következtetéseiket.
Vérnyomás és koleszterinszint
A csokoládé- vagy kakaófogyasztás jó hatással volt a véráramlásra. Emellett a vérnyomás értéke is – a szisztolés (magasabb) hattal, a diasztolés (alacsonyabb) 3,3-del – csökkent. Ám az úgynevezett „rossz” koleszterin szintje, vagyis az LDL-koleszterin koncentrációja nem változott. A szójafehérje csaknem két higanymilliméterrel csökkentette a diasztolés vérnyomásértéket, de nem javította a „jó koleszterin”, azaz a HDL-koleszterinszintet. A hatások kizárólag szójafehérje fogyasztása esetén figyelhetők meg, más szójatermékek esetében nem. A rendszeres zöldtea fogyasztás csökkentette a rossz koleszterin szintjét. Ezzel szemben a fekete tea megemelte mind a szisztolés (5,6-el), mind a diasztolés (2,5-el) vérnyomásértéket.
Flavonoidok az ételekben
Minél több információ lát napvilágot a flavonoidokkal kapcsolatban, annál valószínűbb, hogy egyik ételről sem derül majd ki, hogy csodaszer lenne. Viszont számos élelmiszerről bizonyítják be, hogy hasznos a szívünknek és ereinknek – magyarázta Hooper, aki a The American Journal of Clinical Nutrition magazinban publikálta az áttekintő tanulmányt. A tanácsa pedig egyszerű: fogyasszuk a számunkra szimpatikus flavonoidokban gazdag ételeket, például sok-sok gyümölcsöt és egy kis magas kakaótartalmú étcsokoládét. Emellett természetesen ott vannak az alapvető ételek – a hagyma, zöldtea, citrom, narancs – amelyeket mindenképp érdemes rendszeresen fogyasztani.
Amennyiben ezt nem tudjuk megtenni, érdemes olyan étrend-kiegészítőt keresni, melyben benne vannak. A boltokban kapható jobb C-vitamin készítmények már nem csak magát a C-vitamint tartalmazzák, hanem van bennük hozzáadott csipkebogyó, és flavonoid kivonat is.
forrás:naturhirek.hu