Miért olyan nehéz lemondani a cukorról?
A cukorról és az egészségre gyakorolt hatásairól az elmúlt években igen sok cikk jelent meg, és abban mindenki egyetért, hogy a túlzott cukorfogyasztás nem egészséges.
Egészségügyi problémák
Anélkül, hogy nagyon részletesen belemennénk, hogy milyen egészségügyi problémákat okozhat, nézzük meg, hogyan okozhat függőséget, és hogy szoktathatjuk le magunkat a cukorról.
A finomított cukor gyorsan szívódik fel a szervezetünkben. A szervezetbe kerülve megemeli a vércukorszintet, és a hasnyálmirigyet inzulintermelésre ösztönzi. Amint az inzulin elvégezte a munkáját, a vércukorszint hirtelen lezuhan, a kedélyállapot romlik, és újabb adag édességet kívánunk. Ez az ördögi kör vezet oda, hogy újabb és újabb adag hízlaló csokoládét, süteményt viszünk be a szervezetünkbe. Gyakorlatilag függőséget okoz. Tapasztaltad már Te is?
Hogy tudunk mégis leszokni a cukorról?
- Fokozatos csökkentés
Először is, hozzá kell szoktatnunk ízlelőbimbóinkat a kevésbé édes ízekhez. Legjobb, ha fokozatosan csökkentjük a napi cukoradagot: kávénkat, teánkat ízesítsük mézzel, vagy steviával, valamint lépcsőzetesen, hétről hétre iktassunk be étrendünkbe eggyel több édességmentes napot. - Az étrendi változtatás segít lemondani a cukorról
Iktassuk ki étrendünkből a kész/félkész élelmiszereket, amelyek általában bővelkednek „rejtett” cukrokban. - Szüntessük meg a szervezetünk vitamin és ásványi anyag hiányát!
Ha megfelelően működik az anyagcsere, akkor az élelmiszerekből nyert tápanyagok ellátják a szervezetet energiával. Ahhoz, hogy a szénhidrátokból, fehérjékből, zsírokból energia legyen, nélkülözhetetlenek a vitaminok és ásványi anyagok. Az összes, bőséges mennyiségben. Ha vitaminhiány van, akkor csak hízáshoz vezető kalóriaraktározás folyik, a sejtek pedig éheznek. Erre pedig a reakció az édesség iránti sóvárgás, hiszen az energiatermelő folyamatok nem működnek. Amennyiben el vagyunk látva megfelelő mennyiségű vitaminnal és ásványi anyaggal, kevésbé kívánjuk a cukros édességeket. - Nem kell örökre lemondani az édes ízekről és a cukorról
A süteményeket és a kávénkat édesíthetjük steviával, vagy a manapság népszerű eritrittel. Fogyasszunk több – lehetőleg friss− gyümölcsöt, sovány joghurtot, utóbbit esetleg bolondítsuk meg egy kis erdei gyümölcsből készült pürével, vagy aszalt gyümölcsökkel.
Két hónap alatt, szinte észrevétlenül leszokhatunk a folyamatos édességevésről és a cukorról, és szervezetünket sem tesszük ki az elvonási sokknak.
Hát, furcsállom, ha valakinek csak a cukros, édes ételek indokolatlanul rendszeres fogyasztása okoz élvezetet.
Sokféle szinte cukormentes, vagy fehérje tartalmú, és növényi eredetű, ízletes, aromás étel létezik amelyek finomak, és táplálóak.
Az étkezés folyamán, ezek a növényi eredetű inkább aromás mint édes gyümölcsök, befőttek, alacsony cukor tartalmú lekvárok, aszalt gyümölcsök, pótolják a szervezetnek szükséges növényi flavonidokat, rostanyagot és növényekben rejlő karotinokat, vitaminokat, ásványi anyagokat.
A tiszta fehérje tartalmú tej, tejföl, vaj, sajtok készült ételek fogyasztása pótolja a szervezet regenerálásához szükséges fehérje igényét.
Ha már valaki nagyon akar a TV előtt édességet nassolni, akkor vegyen magának aszalt vörös áfonyát, mazsolát, vagy kandírozott gyümölcsöket és azt fogyassza.
Ezekkel kevesebbet árt magának, sőt még egészséges, hasznos is lehet.
A TEA és a KÁVÉ is lehet alacsonyabb cukor tartalommal vagy mézzel is finom, ízletes.
Erős fizikai megterhelés esetén lehet szüksége a szervezetnek az energiapótláshoz cukorra, de akkor az legyen szőlőcukor és csak a szükséges mértékig, csak indokolt esetben.
Kedves Aranyodi Úr ! Egyetértek Önnel, de bocsi.., sok mindenben nem. A szervezetünknek egyáltalán nincs szüksége semmiféle cukorra. Amit Ön javasol cukor éhségre, azok mind megemelik drasztikusan a vércukrot. Tehát inzulintermelésre késztetik a hasnyálmirigyet /feleslegesen/ Az aszalt vörös áfonya rendkívül magas CH tartalmú, senkinek nem ajánlom. ! A cukorról leszokás a nem vásárolom meg elv alapján működik. A cukor-éhség a sejtjeink éhezését jelenti. Lehet, hogy látens cukorbetegséggel lél, nézesse meg az illető . Minél több édességet eszik, a beleinkben lévő élősködőink : /rossz bacik/ , annál többet követelnek. Én magam 54 éve inzulinos cb. vagyok, és útálom az édességet. Üdv: Jakabfyné Mariann