Milyen hatással lesz a felnőttkori D-vitamin fogyasztás 13 év múlva?
Egy 13 éven át tartó követéses vizsgálat igazolta azt a korábban felfedezett, ám nem bizonyított eredményt, miszerint a D-vitamin fogyasztás, illetve a test D-vitamin ellátottsága az élet korábbi szakaszaiban előnyösen befolyásolja az időskori kognitív képességek fennmaradását.
A korábbi, kizárólag egyéb vizsgálatok meta-analíziséből (több vizsgálatból összevont elemzés) nyert eredményeket ez a mostani konkrét vizsgálat megerősítette.
D-vitamin fogyasztás és a memória
2002 óta vizsgáltak összesen 1009 egyént és rendszeresen mérték a vérük D-vitamin (25(OH)D) szintjét. A végén különböző teszteket végeztettek el velük. Ennek keretében lexikai emlékezést, fonetikai és jelentéstani feladatok elvégzését és rövidtávú memória teszteket mértek rajtuk valamint azt, hogy szám-betű kombinációkon szellemi rugalmasságot igénylő helyzeteket hogyan oldanak meg.
Az eredmény azt mutatja, hogy az alacsony iskolázottságú csoport esetében a D-vitamin ellátottság és a kognitív képességek időskori állapota arányban van egymással. Érdekes, hogy a magas iskolai végzettségű egyének esetén ez a jelenség nem volt számottevő. Már korábbi vizsgálatok is arra az eredményre jutottak, hogy az iskolázottság bizonyos fajta védettséget jelent az időskori elbutulással szemben. Ha tehát kihagyta a főiskolát vagy az egyetemet, még mindig nem késő D-vitamint szednie. 🙂
A kutatók a vizsgálat keretében nem csupán a kognitív állapotot, hanem a szív- és érrendszer állapotát, a vérnyomást és a cukorbetegséget is vizsgálták a 13 év alatt. Hasonlóan előnyös hatásokat állapítottak meg a D-vitamin és ezen betegségek kialakulása között.
Forrás: naturhirek, British Juornal of Nutrition