Miért szenvedünk a kánikulától?
Kánikula ellen
Nagyon fontos, főleg a nyári nagy melegben az elvesztett folyadék pótlása, erről viszonylag sokat hallunk a médiában is. Néha arról is, hogy a legjobb megoldás, az árnyék és az alkohol 🙂 Ugye mindenkit elértek a két évvel ezelőtt a híradóban elhangzott jó tanácsok? 🙂 Mielőtt akár a sok alkohollal, vagy akár a sok vízzel bajba keverjük magunkat, nézzük meg, hogy mi történik a szervezetükben a meleg hatására. Íme néhány trükk, amivel kevésbé fog megviselni a kánikula.
Mit tehetsz kánikula esetén?
A napi 2-3 liter víz elfogyasztása mellett létfontosságú, hogy a verejtékezéssel elvesztett értékes ásványokat is pótold. A legtöbb ember tudja, mi a hőguta. Még fel is ismerik. Viszont rosszul, vagy sehogy nem kezelik. Árnyékba kísérik az embert, adnak neki vizet, hűtik a testét és bíznak abban, hogy talán hamarosan jobban lesz. Az igazság az, hogy másnap még sajogni fog a feje és akár egy hétig is gyenge lesz…
Miért?
Amikor kánikula idején verejtékezünk a vízen kívül ásványi sók is ürülnek ki szervezetünkből. A hőguta két esetben is bekövetkezik.
Amennyiben a só és a víz egyensúlya felbomlik a szervezetben, a verejtékezés megáll. Ha víz és a só egyaránt hiányzik (a sók közül is legtöbbször a kálium), a bőr nyirkos, néha hideg, néha forró lesz. Könnyen belátható, hogy a vízen kívül valahogy pótolni kell az elveszett ásványi anyagokat, és a káliumot is.
Mik a káliumhiány tünetei?
A kánikula idején túl a fentiken kívül káliumhiányos emberek gyakran szenvednek vízvisszatartástól, ami ödémát okozhat, ez egy kellemetlen állapot, ami duzzadáshoz és a vízhez köthető hízáshoz vezet.
A kálium egy létfontosságú ásványi anyag, ami elengedhetetlen az összes élő sejtünk működéséhez. Fontos szerepet játszik az anyagcserében és a biokémiai folyamatokban. Segít nekünk az aminosavakból fehérjét szintetizálni a sejtekben (ezáltal segíti az izomnövekedést és a sejtépítést), és segít a glükóz glikogénné való átalakításában. Ezen okok miatt a káliumban gazdag ételek a testépítők és az atléták népszerű választásai.
A kálium egy pozitív töltésű elektrolit (Elektrolitok azok a vegyületek, amelyek oldott vagy olvadt állapotban vezetik az elektromos áramot), és a jelenléte (vagy a hiánya) közvetlenül befolyásolja a testben lévő más, olyan elektrolitok tevékenységét, mint a kalcium vagy a nátrium.
Miért vagyunk ingerültebbek kánikula idején?
A kálium erősíti az idegrendszer működését. A testünk kálium ionokat használ, hogy vezesse az elektromos impulzusokat az izmok és az idegsejtek mentén. Ezek az impulzusok tartják fent a szívverést és az izmok összehúzódását. Kálium (és más, olyan ásványi anyagok, mint a kalcium és a nátrium) hiányában nem tudnánk jelzéseket közvetíteni az idegrendszertől a test más részeihez, mely szívritmuszavart és szív aritmiát okoz. Emiatt szükséges a kálium az egészséges szív- és érrendszerhez is.