Brokkolival a rák ellen
A keresztesvirágúak családjába tartozó zöldségek, mint a karfiol és a brokkoli tartalmaznak egy szulforafán nevű anyagot, ami megakadályozza a rákos sejtek kifejlődését. Teszik mindezt úgy, hogy semmi káros mellékhatást nem okoznak. Hogyan hatnak a rák ellen?
Milyen előnyökkel bír a brokkoli?
A brokkoli kiváló vitamin, ásványi anyag és antioxidáns forrás. Az antioxidánsok hozzájárulhatnak a különböző állapotok kialakulásának megelőzéséhez.
A test szabad gyököknek nevezett molekulákat termel olyan természetes folyamatok során, mint például az anyagcsere, és ezeket a környezeti stressz csak még tovább fokozza. A szabad gyökök, vagy a reaktív oxigénatomok nagy mennyiségben mérgezőek, hiszen sejtkárosodást okozhatnak, ami rák és egyéb negatív állapotok kialakulásához vezethet. A test az antioxidánsok segítségével képes ezeket eltávolítani.
„Szelektíven” hat a rák ellen
A keresztesvirágú zöldségek számos antioxidánst tartalmaznak, amelyek segíthetnek megakadályozni a rákhoz vezető sejtkárosodást. Az egyik ilyen kéntartalmú vegyület a szulforafán, ami a keresztesvirágú zöldségek keserű ízét eredményezi.
A keresztesvirágúak fogyasztását eddig is összefüggésbe hozták a prosztatarák csökkenő kockázatával. Ám ez az első tanulmány, ami bizonyította a hatóanyag „keresés és támadás” képességét. Ez azt jelenti, hogy szelektíven csak a rákos szöveteket támadja és az egészséges sejteket békén hagyja.Napi fogyasztása látványos mértékben képes csökkenteni számos, potenciálisan halálos kimenetelű daganat kialakulásának kockázatát.
A vizsgálat vezetője Dr. Emily Ho, egyetemi docens (Linus Pauling Institute Oregon Állami Egyetem) volt. Elmondta a lapnak, hogy bár korábban is sejtették, hogy a brokkoliban található szulforafán szelektíven képes elpusztítani a rákos sejteket, de eddig nem végzett ennek érdekében senki tényleges vizsgálatokat. A kutatók most egereken modellezték, hogy az anyag a mell- és prosztatarák esetében is képes szelektíven hatni.
Párolt brokkoli, vagy szulforafán kapszula?
A vizsgálat kimutatta, hogy a szulforafán gátolja a hiszton deacetiláz (HDAC) enzim termelődését. A HDAC enzimek biztosítják a rákos sejtek progresszív folyamatainak beindulását és a HDAC gátlás a jelenlegi rákkutatás egyik kedvenc témája. Valószínűleg rövidesen lesz szintetikus gyógyszer is kifejlesztve e célból, de addig itt van nekünk a filléres brokkoli és a szulforafán a rák ellen.
A szakértők szerint napi 5-10 dkg nyers vagy alig párolt brokkoli vagy az ennek megfelelő hatóanyag tartalmú étrend-kiegészítő védelmet nyújthat a hormonfüggő daganatok kialakulásával szemben.
Forrás: Sciencedaily
Védelmet nyújthat a hirmonfüggő daganatok kialakulásával szemben.