Az ezerarcú csipkebogyó
A rózsa elsősorban dísznövényként ismert. Mindig is értékes volt a szépségének és az illatának köszönhetően, valamint több ezer éve ősi szimbóluma a szerelemnek és a szépségnek. Ám a vadrózsa (gyepűrózsa, vagy csipkerózsa) bogyós termése miatt különleges. A csipkebogyó a vadrózsa gyógyhatású áltermése. Hogyan használjuk?
Vadrózsabokorral (vagy csipkebogyóbokorral) elsősorban erdőszéleken, cserjésekben, domboldalakon találkozhatunk. Tavasszal fehéres – rózsaszínes virágaival, ősszel áltermésének piros színével hívja fel magára a figyelmet. A csipkebogyót akkor szedjük, ha már a dér megcsípte, a termés puhulni, ráncosodni kezd.
Felhasználás élvezeti célokra
A csipkebogyó készítmények jól használhatók üdítő és élvezeti célokra. Íz javító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban széles körben alkalmazzák. A belőle készített italok sok C-vitamint tartalmaznak, ezért a napi fogyasztásával növelhetjük a szervezet ellenálló-képességét. A csipkebogyó 60°C alatt őrzi meg C-vitamintartalmát, ezért hidegen áztassa, ha teát készít belőle!
Pikáns, savanykás íze miatt, szívesen használják lekvárnak, befőttnek , levesnek, mártásnak, szirupokba, vagy sütemények ízesítéséhez.
Remek vitamin forrás
A csipkebogyó kiváló forrása a C-, E-, és K-vitaminnak, a pektinnek, a béta-karotinnak és a bioflavonoidoknak. Ennek köszönhető erős antioxidáns hatása is, segítve az immunrendszert a megfázás és az influenza elleni védekezésben, valamint megóvva szöveteinket az oxidatív stressztől.
Gyógyhatása
A csipkebogyó már az ókorban felkeltette az emberi egészséggel foglalkozó tudósok figyelmét, azon túl, hogy az ínyencek kedvelt csemegéje volt.
A csipkebogyóból készült por hatékonyabban csökkenti az ízületi fájdalmat, mint a fájdalomcsillapítók. A Kalifornia Egyetem és a Fredericksburg kórház munkatársai a gyulladásos ízületi betegség vizsgálata közben jutottak erre az eredményre.
Ezen kívül dániai tudósok arról számoltak be, hogy akik naponta fogyasztottak csipkebogyó port, azoknál lényegesen kevesebb ízületi fájdalom jelentkezett, és javult az általános közérzetük 3-4 hónapos kezelés után. Nem mellékesen, jelentősen kevesebb hagyományos fájdalomcsillapót kellett fogyasztaniuk. A csipkebogyó kiváló forrása az antioxidáns hatású flavonoidoknak, melyek gyulladásgátló tulajdonságokkal rendlkeznek.
További védelem
A csipkebogyó karotinokat is tartalmaz. A karotinoidok zsírban oldódó antioxidánsok, amelyet a növények termelnek annak érdekében, hogy megvédjék magukat a szabad gyökök károsító hatásától, amely a rák, a szívbetegség és más de-generatív betegségek okozója.
A csipkebogyó pektinben is gazdag — ez egy speciális rost, mely javítja a vér koleszterinszintjét, szabályozza a vérnyomást, hatékonyabbá teszi az emésztést, jó hatással van a szív egészségére, valamint az általános egészségi állapotra. Klinikailag bizonyították, hogy a magas pektintartalomnak köszönhetően elősegíti a teltségérzet kialakulását, és csökkenti az éhséggel együtt járó sóvárgást, valamint segítségünkre lehet a súlycsökkentésben és testsúlyunk kontrollálásában.
A csipkebogyó ezen kívül természetes vizelethajtó és hashajtó hatású, valamint hasznosnak találták az influenza szerű tünetek, hasmenés, és hugyúti fertőzések kezelésében.