Vaspótlás – Túl a spenóton
A vas létfontosságú alkotóeleme a hemoglobinnak és a mioglobinnak, hiányában ezek a fehérjék nem képesek az oxigénszállításra. Ezen mindenki által ismert funkciója mellett számos anyagcsere-enzim működéséhez is nélkülözhetetlen. Annak ellenére, hogy a szervezet vasegyensúlya egyedülálló abban, hogy a szervezetben tárolt mennyisége hatással van a felszívódására, manapság a nők 80%-a vashiányos állapota ellenére sem jut elegendő vashoz az étrendjéből. Ezért fontos a megfelelő vaspótlás.
„…a világ legfőbb tápanyaghiányos zavara napjainkban” WHO 2011
Vaspótlás? Mennyi vas szívódik fel a hagyományos étrendből?
Bár számos tényező befolyásolja a szervezetbe jutó vas felszívódását, nem kérdés, hogy ezek közül a táplálékunk vastartalma a leglényegesebb. Az elfogyasztott ételek vastartalmának biológiai hasznosulása látszólag fontosabb, mint az elfogyasztott vas mennyisége. Az emésztőrendszerbe jutó gabona vastartalmának például mindössze 5 százaléka képes felszívódni és ez általánosan elmondható az összes – a népi hagyományok szerint magas vastartalmú – növényi vasforrásról. Az állati eredetű fehérjék vastartamának a legjobb a hasznosulása, de ez is mindössze 30 százalék körül mozog az étel elkészítési módjától függően.
A hagyományos magyar étrend 6mg vasat tartalmaz 1000 kalóriánként, ami figyelembe véve a fenti hasznosulási értékeket csak elvben elegendő a szervezet vasigényének kielégítéséhez. Ez a legfőbb oka annak, hogy 13 éves kor körül megjelenik – elsősorban lányok körében – a vashiányos vérszegénység, ami a 20 éves korosztályban már 80 százalékban elterjedt.
Számos, a vasfelszívódást hátrányosan befolyásoló táplálkozási szokás széleskörű elterjedése is hozzájárul az összkép romlásához. A két évtizede folyamatosan növekvő ásványvíz fogyasztás (karbonátok) és a tea vagy kávé 15 éves kortól való rendszeres fogyasztása (tannátok) szintén hátrányosan befolyásolják a vas felszívódását.
Vashiány ellen
A vashiány kialakulását lenne célszerű megakadályozni az étrend megfelelő kiegészítésével, mert egy már kialakult vashiány kezelése nem egyszerű feladat. Az emberi test 3 gramm körüli vasat tartalmaz. Napi 10 milligramm vasat tartalmazó átlagos étrendet feltételezve és a fenti felszívódási adatokat elemezve látható, hogy már egy 30%-os vashiány – ami egyébként jellemző a 19-50 éves korosztályra – kezelése is hónapokat vagy akár egy évet vehet igénybe.
Egyetlen menstruációs nap 1-2mg vasvesztéssel jár, míg a szülés és szoptatás gyermekenként 700-900mg vasveszteséggel jár.
Ennek a vaspótlás szakszerű odafigyelést, rendszeres mérést és korszerű vaskészítményeket igényel étrend-kiegészítésként.
Demecs István fitoterapeuta
Csak a nők lehetnek vashiányosak???
Kedves János! Természetesen nem, ám a nők nagyobb eséllyel érintettek, mint a férfiak.
Tisztelt Szerkesztő!
Az volna a kérdésem, hogy hány megközelítőleg hány százalék szívódik fel a tabletta formájában bevitt vaskészítményből?
Alga spirulinát szedek, ami tartalmaz vasat.
Válaszát előre is köszönöm!:)
Kedves Zsófia! A spirulina egy nagyon jó megoldás a vaspótlásra. A spirulinából sokkal hatékonyabban szívódik fel a vas, mint a hagyományos vaskészítményekből. Mint minden tápanyag felszívódása, függ az emésztőrendszer állapotától így a százalék emberről emberre változhat. Vaspótlásra a legjobb a spirulina, vagy a liposzómás vas.
Nagyon jó szívvel ajánlom a Vitafer-t vaspótlásra. Nagyon jól felszívódik, érezhetően energikusabb vagyok tőle és sok ismerősömnek (gyereknek, kismamának, felnőttnek) is bevált. Finom, nincs fémes íze, nem okoz emésztési problémákat. Nálunk csillagos ötös 🙂