(Olea europea): a Földközi-tenger vidékén honos, már az ókorban is kedvelt fa volt. Elsősorban értékes olajáért termesztik (melyet terméséből állítanak elő), de bogyóját önállóan is felhasználják, főleg a gasztronómia területén (olajbogyó), leveléből vérnyomáscsökkentő hatóanyag vonható ki. Az olívaolajban nagyon magas az egyszeresen telítetlen zsírsavak .
Európában és Ázsiában egyaránt őshonos növény. Illóolajat, cseranyagot, flavonoidokat, naftodiantronokat tartalmaz. Főleg szárított, virágos részeit hasznosítják Napjainkban számos készítmény alapanyaga, alkotórésze, melyeket főleg az ideges nyugtalanság és depresszió enyhébb eseteinél, illetve alvászavar kezelésére alkalmaznak kúraszerűen. Jótékony hatással bír ezen kívül gyomorfekély vagy vese- és .
(Origanum vulgare) A Földközi-tenger vidékén őshonos, napjainkban elsősorban fűszerként használt növény. Az oregánó, vagy más néven szurokfű igen nagy múltra tekint vissza. Első előfordulását és használatát általában az ókori görögök idejére tesszük, de az újabb kutatások szerint már i. e. 3000 környékén használták az .