A kínai gyógynövényes orvoslásról
A kínaiak különleges érzékkel rendelkeztek az emberi testtel és működésével kapcsolatosan. Már i.e. 25. században ismerték a fokhagymát, és olyan fontos, jelenleg is használt fűszernövényeket, mint a fahéj, a gyömbér vagy a bors, melyek a gyógynövényes orvoslás alapjai.
A legnépszerűbbek
A kínai orvoslás gyógynövényei közé tartozik még a ginkgo biloba (agyi vérellátási zavarok, szédülés, fülzúgás, hallásgyengülés javítására) a ginseng (szellemi és fizikai teljesítő képesség fokozására) és az astragalus (ellenálló-képesség fokozására, közérzet javításra). Ezek nagyjából a legközismertebbek, de lista korántsem teljes.
Kínában az első gyógynövényekről írott könyv szerzőjének Sen Nang császárt tartják. Ez az i.e. 3400 körül született, majd az évszázadok során folyamatosan bővülő gyógynövénykönyv már keletkezésekor több mint 230 gyógynövényreceptet tartalmazott.
Megbízható? Hatásos?
Ennél a kérdésnél érdemes elgondolkozni ezen: a „modern orvoslás” és a gyógyszerek néhány évtizedes múlttal rendelkezik. Ezzel szemben a gyógynövények és a gyógynövényekkel való gyógyítás több ezer éves múltra tekint vissza. Hol lehet a nagyobb tapasztat? Melyik biztonságosabb? Arról viszonylag keveset hallunk hogy egy gyógynövénynek mellékhatásai vannak. Előfordul, hogy valaki allergiás egyikre-másikra. Ha többféle gyógynövényt fogyaszt valaki előfordul hogy a növényben vannak olyan hatóanyagok, melyek képesek keresztbe-kasul hatni. De olyat nem sűrűn hallunk, hogy valaki gyógynövényekkel vagy vitaminokkal akart öngyilkos lenni. Ez azért elgondolkodtató.
Mennyivel jobb a gyógynövényes orvoslás, mint a gyógyszerek?
Ezzel szemben a gyógyszerekről ez nem mondható el. Például Amerikában a gyógyszer mellékhatás a negyedik vezető halálok. Jól olvasták. Nem a terroristák, nem az iraki háború, nem a gyorshajtás vagy az ittas vezetés. Több mint 100000 amerikait öl meg engedélyezett gyógyszer! Néhány éve Dr. David Graham, az FDA egyik vezető kutatója jelentette ki, hogy egy akkoriban vizsgált, cukorbetegeknek felírt gyógyszer a felelős 80000 ember haláláért. Ez több, mint ahány amerikai a vietnami háborúban elesett. És ez csupán egyetlen gyógyszer!
Csak a rák és a keringési rendszer betegségei követelnek több áldozatot, mint a gyógyszer mellékhatások.
A természet ereje
A 16. század végén Li Si Csen megjelentette a gyógyítás terén mérföldkőnek számító 52 kötetes könyvét, a Gyógyító növények jegyzékét, amely már 1000 gyógynövényt és 11000 féle felhasználási módjukat közölte.
Sokan kételkednek a gyógynövényekben, és a kínai orvoslásbant, ma már azonban számos nyugaton és Kínában elvégzett kutatás támasztja alá eszközeinek hatékonyságát a gyógyítás területén.
Érdekesség: A 2015-ös orvosi Nobel-díjat is egy hagyományos kínai orvos kapta meg, ezért semmiképp ne nézzük le tudásukat, szakértelmüket, mert az orvoslás területén jelentős tudással rendelkeznek.